Kľúčové pravidlo úspechu - Prevezmite za svoj život 100% zodpovednosť !

Autor: Michal Kováč | 28.2.2020 o 20:08 | (upravené 4.7.2020 o 13:29) Karma článku: 3,20 | Prečítané:  144x

Vo všeobecnosti ľudia z rôznych dôvodov nevedia prevziať za svoj život úplnú zodpovednosť. Možno si poviete...to nie je pravda, ja som za svoj život prevzal zodpovednosť. Koučing vám pomáha objaviť vašu vlastnú a najlepšiu cestu.

Poďme sa spoločne pozrieť, čo znamená prevziať za svoj život skutočne 100% zodpovednosť.

Väčšina úspešných ľudí, vrcholových športovcov a podnikateľov svojimi životnými skúsenosťami pochopili, že pokiaľ nad svojím životom prevezmú úplnú kontrolu tak úspech ich života záleží len od nich samotných

Samozrejme môže niekto z Vás oponovať…predsa nemôžeme všetko ovplyvniť a ja s Vami súhlasím, ale to čo môžete ovplyvniť sú Vaše reakcie na prichádzajúce životné okolnosti a to je tá kľúčová vec, ktorú potrebujete NAOZAJ POCHOPIŤ.

Prevziať za svoj život 100% zodpovednosť znamená, že bez ohľadu na okolnosti ktoré prídu do Vášho života ste boli len VY ten kto uskutočnil ROZHODNUTIA, ktoré Vás viedli buď k úspechom alebo neúspechom vo Vašom živote.

Sám som tiež musel na to dozrieť aby som pochopil dôsledky tohto kľúčového pravidla úspechu.

Uvediem 4 príklady, ktoré Vám pomôžu si lepšie predstaviť ako svojimi rozhodnutiami a reakciami na okolnosti výrazne ovplyvňujete Váš život:

1. Ráno ste zaspali, vonka je primrznutá cesta lebo v noci pršalo. Do práce pôjdete svojím autom rýchlo a dostanete šmyk. Spôsobili ste nehodu. Pravdepodobne budete obviňovať počasie, vaše auto, možno reklamu, ktorú ste uvideli pri ceste. Pravda je, že skutočným vinníkom ste len Vy sám, pretože ste mali prispôsobiť Vašu cestu a rýchlosť okolnostiam na základe počasia.

2. Chodíte neskoršie do práce a upozorní  Vás na to šéf. Vy si poviete že to zmeníte. Síce sa výrazne zlepšíte v dochádzke, ale občas sa Vám to predsa len stane. Jedného dňa sa za Vami zastaví  Váš šéf a povie Vám, že on nezvykne upozorňovať viackrát ľudí na tie isté chyby a dostanete výpoveď. Môžete obviňovať jeho alebo meškanie MHD, ale pravda je taká, že opäť si za to môžete len a len sám.

3. Nestravujete sa zdravo lebo tomu neveríte, že to môže mať výrazný vplyv na Vaše zdravie. Priberáte na váhe, pretože viacmenej každý deň pridávate do svojho jedálnička miesto ovocia a zeleniny nezdravé jedla. Jedného dňa  odpadnete a po vyšetrení sa dozviete, že ste v pokročilom štádiu rakoviny hrubého čreva. Doktor Vám povedal, že pred niekoľkými rokmi Vás upozorňoval aby ste sa vyhýbali nezdravým stravovacím návykom. Je to ťažké, môžete obviňovať potravinárske firmy alebo svoju manželku, že nevarila zdravo, ale v skutočnosti ste mali jedine VY a len VY vplyv každý deň na to ako sa budete stravovať.

4. Všetci pracovníci vo Vašej firme dostali na konci roka špeciálnu odmenu 10 000 €. Rozhodnete sa kúpiť si nové auto, aj napriek tomu, že máte auto na ktorom jazdíte do práce bez problémov.  Váš kolega sa rozhodol tú istú odmenu investovať do stabilnej a renomovanej spoločnosti, ktorá vypláca dividendy svojím akcionárom. Rozdiel medzi Vami je, že Vaše auto stráca každým rokom na hodnote a je to Vaše pasívum, lebo ho nevyužívate na podnikanie. Kolega sa teší dividendám a rastu hodnoty spoločnosti. Výsledok je taký, že kolega investoval do aktív, ktoré mu prinášajú peniaze do vrecka, zatiaľ čo vy ste si kúpili pasíva, ktoré Vám odoberajú z vrecka peniaze.

Nejakým spôsobom sme sa v živote naučili hľadať vinníka za všetky naše životné zlyhania a neúspechy ako napr. okolie, priateľov, kolegov v práci, manžela/manželku, politikov, počasie atď. Je jednoduchšie obviňovať niekoho iného ako samého seba. Ľudia sa často krát nevedia pozrieť pravde do očí.

Skutočná pravda je, že za svoje úspechy ako aj neúspechy si môžeme len my sami. Verím, že tieto príklady Vám pomôžu pochopiť ako nazerať na súčasný stav Vášho života. Pokiaľ hľadáte odpovede na vaše životné výzvy, kouč pri spoločnom rozhovore vám kladením správnych otázok pomáha, aby ste objavili tie najlepšie riešenia.

 

Všetko, čo prežívate teraz, je výsledkom rozhodnutí, ktoré ste urobili v minulosti. - Jack Canfield -

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.


Už ste čítali?