Kto Vám pomôže objaviť Váš skrytý potenciál a najlepšie rozvíjať Vaše zručnosti?

Autor: Michal Kováč | 20.5.2020 o 22:36 | (upravené 21.5.2020 o 8:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  36x

Často sa stretávam, že ľudia nevedia presne vysvetliť kto je kouč, mentor, konzultant alebo tréner. Je to úplne v poriadku. Pred desiatimi rokmi som v tom nemal jasno ani ja. Rád Vám ukážem rozdiely medzi týmito profesiami

Kouč správnymi otázkami podporuje klienta v jeho myšlienkovom procese prostredníctvom čoho sa klient inšpiruje k maximalizácii svojho osobného a profesijného potenciálu. Koučing je partnerstvo. Je to dôverný rozhovor medzi koučom a koučovanou osobou, ktorého cieľom je aby koučovaná osoba našla najvhodnejšie riešenia na rôzne životné výzvy.

Inými slovami môžeme povedať, že koučing ako tvorivý proces pomáha človekovi stať sa tou najlepšou verziou samého seba. Podstatou koučingu je pozeranie sa do budúcnosti, zameranie sa na riešenia a konkrétne akcie, ktoré koučovaný vykoná v budúcnosti aby sa dopracoval do určeného cieľa.

Kouč sa potrebuje v procese rozhovoru plne sústrediť na koučovaného aby správnymi otvorenými otázkami objavil klient v sebe a v svojich odpovediach to najlepšie možné riešenie.

Koho si vybrať na spoluprácu - kouča, mentora, konzultanta alebo trénera/lektora?

Záleží aké sú Vaše potreby a čo potrebujete vyriešiť. Vysvetlime si rozdiely v týchto profesiách:

Kouč –počas rozhovoru kladením otvorených otázok sa snaží u klienta cez jeho odpovede odhaliť to najlepšie riešenie a nastaviť po vzájomnej dohode konkrétny plán na dosiahnutie cieľov klienta.

Mentor – vychádza z profesionálnych skúseností v odbore a konkrétnymi radami usmerňuje, pomáha a podporuje klienta v dosahovaní jeho cieľov. Mentor odovzdáva cenné znalosti a rozvíja klientove zručnosti.

Konzultant – expert v odbore s klientom konzultuje jeho požiadavky. Väčšinou prichádza z externého prostredia aby s klientom riešil jeho špecifické projektové alebo iné potreby.

Tréner, lektor – v biznis prostredí je to odborník a školiteľ, ktorý vyučuje vlastné alebo prevzaté a overené know-how z odboru. Informácie môžu pochádzať zo skúsenosti iných jednotlivcov a firiem. Úlohou trénera je trénovať techniky a zručnosti, ktoré pomáhajú rozvíjať klientovu oblasť záujmu.

Na záver sa s Vami rád podelím o citát Steve Jobsa, ktorý aj napriek svojej brilantnosti v biznise rád využíval koučing + mentoring pre svoj osobnostný rast a napredovanie spoločnosti Apple.

„Vaša práca vyplní veľkú časť vášho života a jediný spôsob, ako byť naozaj spokojný, je robiť veci, ktoré považujete za skutočne skvelé. A jediným spôsobom, ako vykonávať skvelú prácu, je milovať to, čo robíte.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kollár má v rukách znormálnenie Matoviča

OĽaNO môže prevalcovať partnerov alebo sa umravniť.


Už ste čítali?